Programme FILIT 2019

by FILIT Iași

Wednesday – Thursday – Friday – Saturday Sunday

Wednesday, 2nd of October 2019

9.00-16.00 | The Community Centre of Unions, Iași
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Hunger Games
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

12.00-13.00 | FILIT House
“The World of Evil Nix”
Guest: Miruna Ioana Ciobanu (Lumea Mirunei)
Moderator: Irina Nichifiriuc (Sfatul Mamei)
Event organized in partnership with Storia Books

12.00-14.00 | Childrenʼs Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Cristina Andone
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinators: Professor Alina Bendescu, Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Emil Racoviță” National High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Diana Bădica, Doina Ruști
Coordinators: Professor Mihaela Foșalău, Professor Roxana Arhire
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | National High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Jan Willem Bos, Veronica D. Niculescu
Coordinators: Professor, PhD Antonina Bliorț, Professor, PhD Gabriela Petrache
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

13.00-14.00 | FILIT House
Literary play workshop
Guest: Ana Maria Istrate (Minitropolis)

14.00-15.00 | FILIT House
In Memoriam Emil Brumaru
Exhibit Opening “Letters to Julien Ospitalierul”
Curator: Dragoș Pătrașcu
Presenter: Petru Bejan

14.30-16.30 | “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages and Cultural Integration,
Amphitheatre
“The Alecart Meetings”
Guests: Drago Jančar, Robert Șerban
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

15.00-17.00 | “Mihai Ursachi” Culture House of Iași
“Meetings of the Logos Club”
Guests: Kim Leine, Faruk Šehić
Moderator: Serinella Zara

16.00-16.30 | “Theodor Pallady” Art Gallery, Iași, 7-9th Lăpușneanu Street
In Memoriam Emil Brumaru
Exhibit Opening “Trading with Angels”
Zamfira Zamfirescu – Emil Brumaru
Presenter: Bogdan Crețu

16.00-18.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Lucian Merișca
Moderator: Dan Doboș
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

16.00-18.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Sorin Despot, Silvia Grădinaru
Moderator: Răzvan Țupa

16.00-17.30 | Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
The Influence of Paul Goma over the “Grup Canal 77” Generation
A Documentary Film by Dragoș Zămoșteanu

18.00-20.00 | “Mihai Eminescu” Central University Library, “B.P. Hasdeu” Hall
The Art of Refuge. Debating the writer Paul Goma
Guests: Flori Bălănescu, Viorel Ilișoi
Moderator: Bogdan Crețu

18.00-20.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Ligia Keșișian, Angela Marinescu, Victor Țvetov
Moderator: Marius Chivu

20.00-21.00 | The Palace of Culture
The Official Opening Reception of the Festival
I. The Festival Welcomes its Guests
II. Chamber Concert – Ad Libitum Quartet
Presenter: Cătălin Sava


 
 
 
 

Wednesday – Thursday – Friday – Saturday Sunday

Thursday, 3rd of October 2019

9.00-16.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Twilight Saga Series
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

10.00-12.00 | FILIT House
Reading Workshop, Poetry and Improvised Stories in the Reading Corner
Guests: Irina Nichifiriuc (Sfatul Mamei), Iuliana Șoșu (Joli Bebe)

10.00-12.00 | “Mihai Eminescu” National High-School, Iași
Debates in French with Iulia Badea Gueritée and Raymond Clarinard
“Henri Mathias Berthelot, the Friend of Romania”
“The Great Unknown Neighbour: Uckraine”

10.00-12.00 | Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
Professional Meeting of Publishers, Cultural Managers and Translators (I)
Guests: Denisa Comănescu, Cristina Hermeziu, Alexandra Koch, Renata Obadálková, Odile Serre
Focus: Festival du Premier Roman de Chambéry presented by Olivia Benoist Bombled and Daniela Faraill
Moderator: Monica Joița

12.00-13.00 | British Council Iași, 4th Păcurari Street
Creative Workshops Drawing Words
Event organized in partnership with the British Council

12.00-14.00 | FILIT House
Book Influencers – Who are They and Whom are They Influencing
Guest: Daria Câmpeanu
Moderator: Victor Miron (Cărțile pe față)

12.00-14.00 | Childrenʼs Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Veronica D. Niculescu
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinators: Professor Alina Bendescu, Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Vasile Lupu” Pedagogical High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Lavinia Braniște, Joanna Kornaś-Warwas
Coordinators: Professor, PhD Lucia Gabriela Munteanu, Professor Elena Mănucă
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Octav Băncilă” National Arts High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Cristina Andone, Dan Pleșa
Coordinators: Professor, PhD Ioan Răducea, Professor Georgiana Cozma
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | The Economic Administrative High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Fernando Klabin, Monica Stoica
Coordinators: Professor, PhD Elena Horceag, Professor Iolanda Năstuță
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Al. I. Cuza” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Emanuela Iurkin, Dan Miron
Coordinators: Professor, PhD Monica Boțoiu, Professor Carmen Ciobotaru
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Grigore Moisil” Informatics High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Mircea Opriță, Liviu Surugiu
Coordinators: Professor, PhD Anamaria Ghiban, Professor Daniela Anghelescu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

13.00-19.00 | FILIT House
PlayCAMP – playground for small and big children created by MagiCAMP and În Fața Blocului, sponsored by DM drogerie markt

14.00-16.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Livia Ștefan, Andrei Zbîrnea
Moderator: Răzvan Țupa

14.30-16.30 | “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages and Cultural Integration, Amphitheatre
“The Alecart Meetings”
Guests: Lionel Duroy, Herman Koch, Andreea Răsuceanu
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

15.00-16.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
CLIP[L]IT – Carte în 7Arte: Booktrailers Screenings
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch, Transilvania University of Brașov, Faculty of Letters, Control N Cultural Association, BookLand Association and KunSTadt Cultural Association

15.00-16.30 | Iași County School Inspectorate
Meeting between Translators from Romanian and High-School Teachers
Guests: Georg Aescht, Jan Willem Bos, Sean Cotter, Antònia Escandell Tur, Mirela Ferraiuolo, Jarmila Horáková, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Steinar Lone, Enrique Nogueras, Marian Ochoa de Eribe, Ivana Olujić
Coordinators: Professor Sabina Manea, Professor Irina Prodan (Iași County School Inspectorate)

15.00-17.30 | Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
Translation Contest and “Courrier international” Workshop
Guests: Raymond Clarinard, Iulia Badea Gueritée
Communication Session with Pupils and Students

16.00-18.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Ana-Maria Negrilă
Moderator: Dan Doboș
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

16.00-18.00 | FILIT House
“Writers in Centre”
Guests: Drago Jančar, Cătălin Pavel, Doina Ruști
Moderator: Bogdan Crețu

17.00-18.00 | Luceafărul Theatre, Small Auditorium
Reading-show: Paradise by Andrei Crăciun
Event organized in partnership with the Iași International Theatre Festival for Young Audience

17.30-18.30 | Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
Gabrielle Tuloup, laureate of Festival du Premier Roman de Chambéry (2019) in dialogue with Simona Modreanu, starting from the novel La nuit introuvable

18.00-19.00 | “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Building C, Hall C 309, Faculty of Computer Science
From Rhine to Danube and back
Guest: Jan Willem Bos
Presenter: Paula Onofrei

18.00-20.00 | FILIT House
“Writers in Centre”
Guests: Diana Bădica, Florin Irimia, Kim Leine
Moderator: Doris Mironescu

18.00-20.00 | FIKA Coffee Shop
Debate: The phenomena “Şi-a căutat-o” in literature
Guests: Anca Sâiu (Salvaţi Copiii psychologist), Alexandra Popa, Oana Turcea
Moderator: Irina Nichifiriuc (Mamprenoare, Hand in Hand Parenting Trainer)
Recommended: 14 years-old +

20.00-22.00 | “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
FILIT Evenings
Meet María Dueñas
Host: Robert Șerban
Presenter: Cătălin Sava

22.00-23.00 | FILIT House
“Cichindeal gură de aur, Mumulean glas cu durere…”
Stand-up comedy with Bobi Dumitraș and Gabriel Dumitriu


 
 
 
 

Wednesday – Thursday – Friday – Saturday Sunday

Friday, 4th of October 2019

9.00-16.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Star Wars Trilogy
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

10.00-12.00 | “Mihai Eminescu” Central University Library, “B.P. Hasdeu” Hall
Professional Meeting of Publishers, Cultural Managers and Translators (II)
Guests: Denisa Comănescu, Benita Edzard, Daniela Faraill, Alexandra Florescu, Thomas Geiger, Bogdan Ghiu, Cristina Hermeziu, Odile Serre
Focus: Schwob Project (promoting the rediscovered classics) presented by Alexandra Koch
Moderator: Monica Joița

10.00-12.00 | “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Building A, Senate Hall
Translation and the Global: Mateiu Caragiale in English
Guest: Sean Cotter
Presenter: Dana Bădulescu

10.00-12.00 | FILIT House
Making Books Workshop and other Creative Activities
Guest: Mihaela Albianu (Magazin Creativ)

10.00-12.00 | FIKA Coffee Shop
Reading Workshop
Sweep: The Story of a Girl and her Monster by Jonathan Auxier
Guests: Ilinca Floroiu, Ioana Maria Micu
Moderator: Cristina Munteanu
Recommended: 9-12 years-old
Event organized by Storia Books sponsored by Canada Council for The Arts

12.00-13.00 | “Mihai Codreanu” Museum, Iași (Vila Sonet)
Exhibiting literature in museums: a challenge (I)
Guests: Geneviève Tricottet, president of the Writers Memorial Houses and Literary Patrimony Network in Hauts-de-France and literary museographers of Iași

12.00-13.00 | British Council Iași, 4th Păcurari Street
Creative Workshops Drawing Words
Event organized in partnership with British Council

12.00-14.00 | FILIT House
Story Workshop and Toys Theatre:
“Școala banilor bine-crescuți” with Cristina Andone

12.00-14.00 | Childrenʼs Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Lavinia Braniște
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinators: Professor Alina Bendescu, Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Costache Negruzzi” National High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Steinar Lone, Matei Vișniec
Coordinators: Professor, PhD Mihaela Doboș, Professor Adriana Bozdoro
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Garabet Ibrăileanu” National High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Svetlana Cârstean, Gelu Vlașin
Coordinators: Professor, PhD Cristina Chiprian, Professor Cezar Hărățu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Mihai Eminescu” National High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Simona Popescu, Bogdan Suceavă
Coordinators: Professor, PhD Monica Iosub, Professor, PhD Claudia Comănescu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Dimitrie Cantemir” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Andreea Răsuceanu, Andrei Zbîrnea
Coordinators: Professor Iolanda Miron, Professor Traian Fîntînaru
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Vasile Alecsandri” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Irina-Roxana Georgescu, Cătălin Pavel
Coordinators: Professor Manuela Coțofan, Professor Ruxandra Nechifor
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Miron Costin” High-School, Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Rodica Bretin, Ana-Maria Negrilă
Coordinators: Professor Larisa Târzianu, Professor Geanina Honceriu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Mihail Sadoveanu” National High-School, Pașcani
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Jan Cornelius, Florin Irimia
Coordinators: Professor Anca Berenghia, Professor, PhD Anișoara Sprînceană
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Ștefan cel Mare” National High-School, Hârlău
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Andrei Crăciun, Viorel Ilișoi
Coordinator: Professor Cristina Sandu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 | “Ion Neculce” High-School, Târgu Frumos
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Diana Bădica, Doina Ruști
Coordinator: Professor Corina Alexa Angheluș
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

12.30-13.30 | “Mihai Eminescu” Central University Library, “B.P. Hasdeu” Hall
How to translate the modern classics. “M. Blecher” dossier in “Dacia literară” Magazine (summer of 2019)
Guests: Fernando Klabin, Joanna Kornaś-Warwas
Moderator: Doris Mironescu

12.30-14.00 | National High-School, Iași
Ars traducendi Workshops
With the participation of the translators: Sean Cotter, Cristina Mauna, Raluca Neferu,
Mihaela Pîrvuleț (English Workshops), Mirela Ferraiuolo, Marily Le Nir (French Workshop), Georg Aescht (German Workshop)
Coordinating Professors: Anda Boțoiu, Alina Crăciun (English), Lorina Iacob, Ioana Teodorescu (French), Anca Leaută (German)
Event organized in partnership with Institut Français Iași, Deutsches Kulturzentrum Iași and National High-School Iași

13.00-19.00 | FILIT House
PlayCAMP – playground for small and big children created by MagiCAMP and În Fața Blocului, sponsored by DM drogerie markt

14.00-15.00 | Acaju Coffee Shop
From Festival to Festival
Aller-retour Festival du Premier Roman de Chambéry – FILIT Iași
Guests: Olivia Benoist Bombled, Daniela Faraill, Gabrielle Tuloup
Moderator: Cristina Iliescu
Event organized in partnership with Institut Français Iași

14.00-16.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Ionel Ciupureanu, Monica Stoica
Moderator: Radu Vancu

14.30-16.30 | “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages and Cultural Integration, Amphitheatre
“The Alecart Meetings”
Guests: Emanuela Iurkin, Ahmed Saadawi
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

15.00-17.00 | “Mihai Ursachi” Culture House of Iași
“Meetings of the Logos Club”
Guests: María Dueñas, Sjón
Moderator: Serinella Zara

16.00-18.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Liviu Surugiu
Moderator: Dan Doboș
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

16.00-18.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Lionel Duroy, Dan Miron, Faruk Šehić
Moderator: Călin Ciobotari

18.00-19.30 | FIKA Coffee Shop
Debate: Childrenʼs literature. Romanian or Foreign Authors?
Guests: Cristina Andone, Victor Miron, Irina Nichifiriuc, Iuliana Șoșu, Irina Vasilescu

18.00-20.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Herman Koch, Dan Pleșa, Alexandru Vakulovski
Moderator: Bogdan Crețu

18.00-20.00 | Cărtureşti Bookstore
Workshop Fantasy – strong female characters in Fantasy novels for teenagers
Guests: Daria Câmpeanu, Alexandra Popa, Zena Pop-Cohuţ, Oana Turcu
Moderator: Cristina Munteanu
Recommended: 12 years-old +
Focus: The Folk of the Air trilogy by Holly Black

18.00-20.00 | The Painting Studio in 7-8th Lăpușneanu Street
Zoon Poetikon. Poets in Radu Carnariuʼs Studio
Guests: Ligia Keșișian, Cătălin Pavel, Andrada Strugaru, Robert Șerban, Ilinca Zaharia
Moderator: Emil Munteanu

20.00-22.00 | “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
FILIT Evenings: Meet Richard Ford
Host: Marius Chivu
Presenter: Cătălin Sava

22.30-04.00 (the 5th of October) | FILIT House
“The White Night of Poetry” – Marathon of Public Readings of the Poets Invited at the Festival
In Memoriam Emil Brumaru
Guests: Constantin Acosmei, Cristina Alexandrescu, Radu Andriescu, Liviu Antonesei, Șerban Axinte, Ștefan Tudor Baciu, Lucian Bălan, Mihnea Bâlici, Lucian Brad, Svetlana Cârstean, Sorin Chiperi, Marius Chivu, Ionel Ciupureanu, Dan Coman, Ioan Coroamă, Valeriu A. Cuc, Nicoleta Dabija, Nichita Danilov, Sorin Despot, Cornelius Drăgan, Vlad Drăgoi, Irina-Roxana Georgescu, Vlad A. Gheorghiu, Paul Gorban, Silvia Grădinaru, Adela Greceanu, Livia Iacob, Iulia Iaroslavschi, Diana Iepure, Viorel Ilişoi, Ștefan Ivas, Ligia Keșișian, V. Leac, Claudiu Ioan Maftei, Ștefan Manasia, Angela Marinescu, Sebastian Mihail, Paul Mihalache, Ioana Miron, Emilia Nedelcoff, Andrei Patraș, Andreea Petcu, Bogdan Alexandru Petcu, Andrei Pintea, Dan Pleșa, Florentina Pocovnicu, Vlad Pojoga, Dorin Popa, Florentin Popa, Simona Popescu, Roxana-Maria Prisecariu, Silviu Romaniuc, Sjón, Moni Stănilă, Monica Stoica, Andrada Strugaru, Cătălina Suditu, Faruk Šehić, Robert Șerban, Livia Ștefan, Veronica Ștefăneț, Vlad Tăușance, Gabrielle Tuloup, Victor Țvetov, Alexandru Vakulovski, Mihai Vieru, Matei Vișniec, Gelu Vlașin, Andrei Zbîrnea
Moderators: Vlad Tăușance, Răzvan Țupa, Radu Vancu


 
 
 
 

Wednesday – Thursday – Friday – Saturday Sunday

Saturday, 5th of October 2019

9.00-16.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon Screenings: Retro SF
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

10.00-12.00 | “Mihai Eminescu” Central University Library, “B.P. Hasdeu” Hall
Who cares about Romanian literature? A cultural Brand Project: Translators and Translations
Guests: Georg Aescht, Rodica Baconsky, Jan Willem Bos, Jan Cornelius, Sean Cotter, Gheorghe Erizanu, Antònia Escandell Tur, Mirela Ferraiuolo, Jarmila Horáková, Fernando Klabin, Joanna Kornaś-Warwas, Gabriella Koszta, Marily Le Nir, Steinar Lone, Enrique Nogueras, Marian Ochoa de Eribe, Ivana Olujić, Szonda Szabolcs
Counterpoint: The Romanian Association of Literary Translators – ARTLIT, presented by Mariana Bărbulescu, Mihaela Buruiană, Bogdan Ghiu, Iulia Gorzo, Simina Răchițeanu, Ioana-Miruna Voiculescu
Moderator: Monica Joița

10.00-12.00 | FILIT House
Workshop: How to Become a Book Influencer – A Beginnerʼs Guide
Guests: Carina Ezaru, Alexandra Popa, Zena Pop-Cohuţ, Valentin Micu, Oana Turcea (photographer)
Moderator: Cristina Munteanu
Recommended: 10 years-old +

11.00-19.00 | FILIT House
PlayCAMP – playground for small and big children created by MagiCAMP and În Fața Blocului, sponsored by DM drogerie markt

11.00-12.00 | “Ion Creangă” Museum, Iași (Bojdeuca)
Inauguration of the art monument “The Table of Memories”
Presenters: Bogdan Crețu, Felix Aftene
Event organized in partnership with The “Heritage for community” Association, Iași

12.00-13.00 | British Council Iași, 4th Păcurari Street
Creative Workshops Drawing Words
Event organized in partnership with British Council

12.00-13.30 | “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Building A, Amphitheatre III.12, Faculty of Letters
Sjón in dialogue with the students from the Norwegian Department
Moderators: Crina Leon, Simina Răchițeanu

12.00-13.30 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Diana Iepure, Gelu Vlașin
Moderator: Răzvan Țupa

12.00-14.00 | “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages and Cultural Integration, Amphitheatre
“The Alecart Meetings”
Guests: Dan Coman, Richard Ford
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-14.00 | Acaju Coffee Shop
Story Workshop and Toys Theatre:
“Școala banilor bine-crescuți” with Cristina Andone

12.00-14.00 | Childrenʼs Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Matei Vișniec
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinators: Professor Alina Bendescu, Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

14.00-15.30 | “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Building A, Amphitheatre III.12, Faculty of Letters
Steinar Lone in dialogue with the students from the Norwegian Department
Moderators: Crina Leon, Simina Răchițeanu

14.00-16.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Svetislav Basara, Emanuela Iurkin, Bogdan Suceavă
Moderator: Liviu Antonesei

16.00-18.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Rodica Bretin
Moderator: Dan Doboș
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

16.00-18.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Geneviève Damas, Simona Popescu, Andreea Răsuceanu
Moderator: Radu Vancu

17.00-18.00 | Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall
Lionel Duroy in dialogue with Simona Modreanu starting from the novel Eugenia

18.00-20.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Dan Coman, Ahmed Saadawi, Sjón
Moderator: Doris Mironescu

20.00-22.00 | “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
FILIT Evenings: Meet Mihail Șișkin
Host: Cătălin Sava

22:00-23:00 | FILIT House
Fine It’s Pink Concert


 
 
 
 

Wednesday – Thursday – Friday – Saturday Sunday

Sunday, 6th of October 2019

9.00-16.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Game of Thrones series
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

11.00-13.00 | FILIT House
Masterclass Superscrieri
Guests: Mona Dîrțu, Oana Olariu, Irina Păcurariu
Moderator: Vlad Tăușance
Event organized by The Fondation Friends For Friends (FFFF.ro), initiator of the project Superscrieri

11.00-19.00 | FILIT House
PlayCAMP – playground for small and big children created by MagiCAMP and În Fața Blocului, sponsored by DM drogerie markt

12.00-13.00 | “Ion Creangă” Museum, Iași (Bojdeuca)
Exhibiting literature in museums: a challenge (II)
Guests: Geneviève Tricottet, president of the Writers Memorial Houses and Literary Patrimony Network in Hauts-de-France and literary museographers of Iași

12.00-14.00 | Acaju Coffee Shop
Marathon Screenings of a Post-Apocaliptic Succes
Netflix Episode 1 of The Last Kids on Earth by Max Brallier
Moderator: Cristina Munteanu, Zena Pop-Cohuţ
Recommended: 9-12 years-old
Event organized by Storia Books with the support of Netflix

12.00-14.00 | “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages and Cultural Integration, Amphiteatre
“The Alecart Meetings”
Guests: Simona Popescu, Mihail Sișkin
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-14.00 | Childrenʼs Palace, Iași
“The Childhood House”
Guest: Alexandru Vakulovski
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinators: Professor Alina Bendescu, Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with Iași County School Inspectorate

13.00-15.00 | “Mihai Ursachi” Culture House of Iași
“Meetings of the Logos Club”
Guests: Svetislav Basara, Geneviève Damas
Moderator: Serinella Zara

13.00-15.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Vlad Pojoga, V. Leac
Moderator: Radu Vancu

15.00-17.00 | FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Svetlana Cârstean, Irina Georgescu, Mihai Vieru
Moderator: Doris Mironescu

16.00-18.00 | The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Mircea Opriță
Moderator: Dan Doboș
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Libraryʼs Branch

18.00-20.00 | “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
FILIT Evenings
I. The High-School Students Award Ceremony for Most Beloved Book
II. Meet Mathias Énard
Host: Matei Vișniec
Presenter: Cătălin Sava

FILIT Exhibitions, 2-6 of October 2019

10.00-17.00 | “Mihail Sadoveanu” Museum, Iași, 12th Mihail Sadoveanu Alley
“The Tenant with a Violin Bow”
An exhibition dedicated to composer George Enescu, a frequent guest of the house in Copou, between 1916-1919, charmed by the beauty of his future wife, princess Maruca Cantacuzino
Curators: Lăcrămioara Agrigoroaie, Diana Leonte, Indira Spătaru

10.00-17.00 | “The History of Romanian Theatre” Collection, Iași (Copou Park)
“Tailoring Characters”
An exhibition illustrating sequencies of Romanian theatre and the public’s, critics’ and plastic artists’ visions on the actor becoming a character
Curator: Laura Terente

10.00-17.00 | “Mihai Codreanu”, Iași, 5th Rece Street
“The smiling comedian was passing by: Miluță Gheorghiu”
An exhibition dedicated to the very popular actor Miluță Gheorghiu.
Curator: Beatrice Panțiru

10.00-18.00 | British Council Iași, 4th Păcurari Street
Drawing words. An exhibition with illustrations from British children books
Curator: Lauren Child
Exhibition organized in partnership with British Council

10.00-18.00 | “Theodor Pallady” Art Gallery, Iași, 7-9th Lăpușneanu Street
“Trading with Angels”
Zamfira Zamfirescu – Emil Brumaru

10.00-24.00 | FILIT House
“Letters to Julien Ospitalierul”
Curator: Dragoș Pătrașcu

12.00-17.00 | “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages and Cultural Integration, 4th Gheorghe Săulescu Street
“Places and Characters”
Painting Exhibition by Ioniță Benea
Exhibition organized for the European Cooperation Day with the support of Alecart and EuroEd

Tuesday, 8th of October 2019
17.00-18.00 | Luceafărul Theatre, Small Auditorium
Viral by Bogdan Georgescu – Reading-show
Event organized in partnership with the Iași International Theatre Festival for Young Audience

Wednesday, 9th of October 2019
17.00-18.00 | Cărturești Bookstore
Stories from the Schoolyard by Olga Macrinici – Reading-show
Event organized in partnership with the Iași International Theatre Festival for Young Audience