Programme 2018

by FILIT Iași

Monday, the 1st of October

18.30-20.00, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, “Ferdinand” Hall 
FILIT Preview: Meeting with Éric Vuillard, laureate of the Goncourt Prize, 2017
Moderator: Luiza Vasiliu
Event organized in partnership with Institut Français Iași

Wednesday, 3rd of October, 2018

10.00-20.00 , The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of The Hobbit
Free entry
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

12.00-13.30, “Mihai Eminescu” Central University Library, “B.P. Hasdeu” Hall
“Translating the modern classics”
Guests: Steinar Lone, Philippe Loubière, Bruno Mazzoni
Moderator: Doris Mironescu

12.00-14.00, The Economic Administrative College of Iași
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Nichita Danilov, Marin Mălaicu-Hondrari
Coordinators: Professor, PhD Elena Horceag, Professor Iolanda Năstuţă
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, “Octav Băncilă” National Arts College of Iaşi 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Ana Maria Caia, Mariana Codruţ
Coordinators: Professor Georgiana Cozma, Professor, PhD Ioan Răducea
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași 
“The Childhood House”
Guest: Alexandra Rusu
Moderator: Iulian Tănase
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, FILIT House 
Conference for the launch of the DIGIPUB+ project
Guests: Bogdan Crețu, Arpad Harangozo, Mircea Vasilescu
Event organized in partnership with the Association of Romanian Publishers

14.30-16.30, “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages ​​and Cultural Integration, Amphitheatre 
“The Alecart Meetings”
Guests: Carmen Firan, Bogdan Răileanu
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

15.00-17.00, “Moldova” National Museum Complex of Iaşi (Palace of Culture), “Henri Coandă” Hall, 
“Meetings of the Logos Club”
Guests: Svetlana Dorosheva, Moni Stănilă
Moderator: Serinella Zara

16.00-17.00, “Otilia Cazimir” Museum, Iași 
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Simona Antonescu – Povestea Otiliei Cazimir
Guest: Simona Antonescu
Presenter: Bogdan Crețu

16.00-18.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Oana Arion
Moderator: Dan Doboş
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

16.30-18.00, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Radu Niţescu, Florin Partene
Moderator: Claudiu Komartin

18.00-19.00, “Doamna Cană” Coffee Shop 
Reading session for children
Guest: Corina Berica
Event organized in partnership with Mamprenoare

18.00-20.00, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Roland Orcsik, Dorina Rusu, Tomáš Zmeškal
Moderator: Cosmin Perţa

20.00-22.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
I. The Festival Welcomes its Guests
II. Meet Gabriela Adameşteanu and Sylvie Germain
Host: Pascal Jourdana
Presenter: Cătălin Sava

Thursday, the 4th of October

10.00-20.00, The Community Centre of Unions 
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Harry Potter movies
Free entry
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

10.30-12.30, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall 

Professional meeting of publishers, cultural managers and translators (I)
Guests: Oana Dumitru, Pascal Jourdana, Roberto Keller, Ludmiła Koza, Béatrice Labat, Vera Michalski-Hoffmann, Ana Niculescu, Lucia Popovici, Aniol Rafel, Odile Serre
Moderator: Cristina Hermeziu
Event organized in partnership with Institut Français Iași

12.00-13.00, FILIT House 
Reading session with the author Delia Calancia
Event organized in partnership with Mamprenoare

12.00-14.00, National College of Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Simona Antonescu, Florina Ilis
Coordinators: Professor, PhD Antonia Bliorţ, Professor, PhD Gabriel Petrache
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, “Mihai Eminescu” National College, Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Carmen Firan, Dorina Rusu
Coordinators: Professor, PhD Monica Iosub, Professor, PhD Claudia Comănescu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14 .00, “Alexandru Ioan Cuza” High School, Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Andrei Crăciun, Bogdan Răileanu
Coordinators: Professor, PhD Monica Boţoiu, Professor, PhD Carmen Ciobotaru
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14 .00, “Dimitrie Cantemir” High School, Iaşi 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Nicolae Coande, Iulian Ciocan
Coordinators: Professor Iolanda Miron, Professor Traian Fîntînaru
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14 .00, “Vasile Alecsandri” High School, Iaşi 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Cristian Fulaş, Alexandra Rusu
Coordinators: Professor Manuela Coţofan, Professor Ruxandra Nechifor
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14 .00, “Mihail Sadoveanu” National College, Paşcani 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Viorel Ilişoi, Mihai Buzea
Coordinators: Professor Anca Berenghia, Professor, PhD Anişoara Sprînceană
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași 
“The Childhood House”
Guest: Moni Stănilă
Moderator: Iulian Tănase
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

14.00-16.00, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, “Ferdinand” Hall 
Conference “Madness in Literature” and public reading, held by Mark Axelrod
Moderators: Dana Bădulescu, Lorelei Caraman
Event organized with the Faculty of Letters, English Department, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași

14.30-16.30, “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages ​​and Cultural Integration, Amphitheater 
“The Alecart Meetings”
Guests: Gabriela Adameşteanu, Goce Smilevski
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

15.00-16.00, FILIT House 
The Opening of the Exhibitions “The Periodic Table of Poetic Elements”, by Ion Barbu and “Story Photography” by Silviu Gheție
Guests: Ion Barbu, Silviu Gheție
Moderator: Vlad Tăuşance

15.00-16.30, Iași County School Inspectorate
Meeting between Translators from Romanian and High School Teachers
Guests: Ingrid Baltag, Mauro Barindi, Olga Bartosiewicz, Elena Borrás García, Inger Johansson, Steinar Lone, Philippe Loubière, Bruno Mazzoni, Eva Ruth Wemme
Coordinators: Professor Sabina Manea, Professor Irina Prodan (Iași County School Inspectorate)

15.00-17.00, “Moldova” National Museum Complex of Iaşi (Palace of Culture), 
“Henri Coandă” Hall,
“Meetings of the Logos Club”
Guests: Lluís-Anton Baulenas, Evald Flisar
Moderator: Serinella Zara

16.00-17.00, “Ion Creangă” Museum, Iaşi (Bojdeuca) 
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Andrei Crăciun – Povestea lui Ion Creangă
Guest: Andrei Crăciun
Presenter: Paul Cernat

16.00-18.00, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall 
Round Table
Guests: Ileana Busuioc, Mădălina Marincu, Raluca Neferu (European Commission,
Department of Romanian Language, General Directorate for Translation)

16.00-18.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guest: Cristina Nemerovschi
Moderator: Dan Doboş
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

16.30-18.00, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Nichita Danilov, Andra Rotaru
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

17.00-18, Pallas Mall 
Reading-show: Nud urcând o scară by Mihai Ignat
Event organized in partnership with the Iași International Theatre Festival for Young Audience

18.00-19.00, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Building C, Hall C 308, 
Faculty of Computer Science
“Translation, a Love Story?”
Meeting with Florica Ciodaru-Courriol and Jean-Louis Courriol
Presenter: Paula Onofrei

18.00-20.00, FILIT House 

“Writers in the Centre”
Guests: Ana Maria Caia, Cristian Fulaş, Carl Frode Tiller
Moderator: Bianca Burţa-Cernat

20.00-22 .00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
Meet Jón Kalman Stefánsson
Host: Robert Şerban
Presenter: Cătălin Sava

22.30-23.30, FILIT House 

Adam’s Nest Concert & Live Performance by Irlo

Friday, the 5th of October

10.00-20.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Lord of the Rings movies
Free entry
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

10.30-12.30, “Mihai Eminescu” Central University Library, “B.P. Hasdeu” Hall 
Professional meeting of publishers, cultural managers and translators (II)
Guests: Mark Axelrod, Oana Dumitru, Pascal Jourdana, Roberto Keller, Ludmiła Koza, Béatrice Labat, Vera Michalski-Hoffmann, Elena Marcu, Carmen Mușat, Ana Nicolau, Ana Niculescu, Lucia Popovici, Aniol Rafel, Odile Serre
Moderator: Cristina Hermeziu

11.00-12.00, FILIT House 
We read the Little Prince together with Victor Miron and Daria Câmpeanu
Event organized in partnership with Mamprenoare

11.00-12.00, Fika Coffee Shop 
Children’s Creative Workshop: Name of flower petals
Organized by FLEURIR

12.00-14.00, “Costache Negruzzi” National College, Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Gabriela Adameşteanu, Adina Rosetti
Coordinators: Professor, PhD Mihaela Doboş, Professor Adriana Bozdoro
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, “Emil Racoviță” National College, Iași 

“Writers and Their Young Readers”
Guests: Ioan Es. Pop, Adela Greceanu
Coordinators: Professor Mihaela Vlioncu, Professor Irina Nechifor
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, “Garabet Ibrăileanu” National College, Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Augustin Cupșa, Moni Stănilă
Coordinators: Professor, PhD Cristina Chiprian, Professor Cezar Hărățu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, “Vasile Lupu” Pedagogical College, Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Tudor Ganea, Teodora Matei
Coordinators: Professor, PhD Lucia Gabriela Munteanu, Professor Elena Mănucă
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, Computer Science „Grigore Moisil” High School, Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Oana Arion, Cristina Nemerovschi
Coordinators: Professor PhD Ana Maria Ghiban, Professor PhD Narcisa Adochiei
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, „Miron Costin” High School, Iași 
“Writers and Their Young Readers”
Guests: Teodor Dune, Andrei Dósa
Coordinators: Professor Larisa Târzianu , Professor Geanina Honceriu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași 
“The Childhood House”
Guest: Simona Antonescu
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-20.00, FILIT House 
The Museum of Memory: Messages from the Past – Interactive Installation “Memory Phone”
In partnership with the Punctart Association

13.00-14.30, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Nicolae Coande, Robert Șerban
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

13.00-15.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guests: Raymond Clarinard, Ovidiu Timariu
With the participation of translator Iulia Badea Gueritée
Moderator: Dan Doboş
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

14.30-16.00, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Diana Geacăr, Alex Văsieș
Moderator: Claudiu Komartin

14.30 -16.30, “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages ​​and Cultural Integration, Amphitheater 
“The Alecart Meetings”
Guests: Eduardo Caballero, Sylvie Germain
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

14.30-16.00, National College of Iași
“Ars traducendi Workshops”
With the participation of the translators: Ileana Busuioc, Mădălina Marincu, Raluca Neferu (English Workshop), Florica Ciodaru-Courriol and Philippe Loubière (French Workshop), Ingrid Baltag and Eva Ruth Wemme (German Workshop)
Coordinating Professors: Anda Boţoiu, Alina Crăciun (English), Lorina Iacob, Ioana Teodorescu (French), Anca Leaută (German)
Event organized in partnership with the Institut Français Iași, Deutsches Kulturzentrum Iași and the National College of Iași

15.00-17.00, “Moldova” National Museum Complex of Iași (Palace of Culture), 
“Henri Coanda” Hall
“Meetings of the Loos Club”
Guests: Catherine Lovey, Tomáš Zmeškal
Moderator: Serinella Zara

15.00-17.00, „Mihai Eminescu” Museum, Iași 
The ”Scriitori de poveste” series
Book launches: Iulian Ciocan – Povestea lui Nicolae Gane and Mihai Buzea – Povestea lui Vasile Pogor
Guests: Mihai Buzea, Iulian Ciocan
Presenters: Bianca Burța-Cernat, Paul Cernat

15.00-18.00, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall 
Translation Contest and Courrier International Workshop
Guests: Raymond Clarinard, Iulia Badea Gueritée
Communication Session with Pupils and Students
Event organized in partnership with Institut Français Iași and Courrier International

16.00-17.00, Metropolitan Museum, Iași
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Cristian Fulaș – Povestea lui Dosoftei
Guest: Cristian Fulaş
Presents: Șerban Axinte
Event organized in partnership with the Metropolitan Church of Moldova and Bucovina

16.00-18 .00 FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Alex Tocilescu, Goce Smilevski, Andrei Crăciun
Moderator: Vlad Tăuşance

16.00-17.30, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Faculty of Letters 
Translation and Stylistic Varieties
Workshop with the MA Students from the Department of French Language and Literature
Guests: Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol and Philippe Loubière
Moderator: Simona Modreanu

17.00-18.00, Pallas Mall 
Reading-show: Maimuța de porțelan by Selma Dragoş
Event organized in partnership with the Iași International Theatre Festival for Young Audience

17.00-18.00, Mihai Eminescu” Museum, Iași 
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Florina Ilis – Povestea lui Mihai Eminescu
Guest: Florina Ilis
Presenter: Radu Vancu

18.00-20.00, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Mihai Buzea, Svetlana Dorosheva, Irina Teodorescu
Moderator: Ovidiu Mihăiuc

20.00-22 .00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
Meet Jonathan Franzen
Host: Marius Chivu
Presenter: Cătălin Sava

22.00-4.00 (the 6 of October), FILIT House 
“The White Night of Poetry”
Marathon of Public Readings of the Poets Invited in Festival
Guests: Constantin Acosmei, Liviu Antonesei, Radu Andriescu, Michael Astner, Șerban Axinte, Lucian Bălan, Lucian Brad, Marius Chivu, Nicolae Coande, Mariana Codruț, Ioan Coroamă, Valeriu A. Cuc, Augustin Cupşa, Nichita Danilov, Andrei Dósa, Cornelius Drăgan, Vlad Drăgoi, Domnica Drumea, Teodor Dună, Lia Faur, Cristian Fulaş, Diana Geacăr, Vlad A. Gheorghiu, Adela Greceanu, BenjiHorvath, Matei Hutopilă, Viorel Ilişoi, Claudiu Ioan Maftei, Marin Mălaicu-Hondrari, Sebastian Mihail, Paul Mihalache, Nicoleta Nap, Emilia Nedelcoff, Radu Nițescu, Andrei Novac, Roland Orcsik, Luca Ouatu, Florin Partene, Andreea Petcu, Bogdan Alexandru Petcu, Ioan Es. Pop, Florentina Pocovnicu, Roxana-Maria Prisecariu, Florin Dan Prodan, Silviu Romaniuc, Andra Rotaru, Andrei Rusu, Moni Stănilă, Robert Șerban, Alex Văsieș
Moderators: Claudiu Komartin, Cezar Paul-Bădescu, Cosmin Perța, Radu Vancu

Saturday, the 6 of October

10.00-20.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Star Wars movies
Free entry
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

10.00-12.00, “Doamna Cană” Coffee Shop 
Magic Painting and Finger Painting Workshop using the Usborne Books
Event organized in partnership with Mamprenoare

10.30-12.30, “Mihai Eminescu” Central University Library, “B..P Hasdeu” Hall 

“Who cares about the Romanian literature?” A cultural Brand Project: Translators and Translations
Guests: Ingrid Baltag, Mauro Barindi, Olga Bartosiewicz, Elena Borrás García, Paula Braga Šimenc, Florica Ciodaru-Courriol, Jean-Louis Courriol, Sabra Daici, Maria-Sabina Draga Alexandru, Cristina Hermeziu, Inger Johansson, Alexandru Matei, SteinarLone, Philippe Loubière, Bruno Mazzoni, Carmen Mușat, Eva Ruth Wemme
Moderator: Monica Joița

11.00-13.00, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall 
Jean-Baptiste Aubert in dialogue with Simona Modreanu

11.00-13.00, “Moldova” National Museum Complex Iaşi (Palace of Culture), “Henri Coandă” Hall
“Meetings of the Logos Club”
Guests: Iuri Andruhovici, Roland Orcsik
Moderator: Serinella Zara

12.00-13.00, FILIT House 
Debate: “Booktrailer, Booktube and Blog – Different Ways to Promote Literature”
Guests: Raisa Beicu, Daria Câmpeanu, Claudia Popescu
Moderator: Eli Bădică

12.00-13.00, “Vasile Alecsandri” Museum, Mircești 
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Adela Greceanu – Povestea lui Vasile Alecsandri
Guest: Adela Greceanu
Presenter: Paul Cernat

12.00-14.00, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Building A, Amphitheatre III.12, Faculty of Letters 
Carl Frode Tiller in Dialogue with the Students from the Department of Norwegian
Moderator: Crina Leon

Children’s Palace of Iași
“The Childhood House”
Guest: Adina Rosetti
Moderator: Ovidiu Mihăiuc
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00 , “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages ​​and Cultural Integration, Amphitheatre 
“The Alecart Meetings”
Guests: Irina Teodorescu, Kamila Shamsie
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-20.00, FILIT House 
The Museum of Memory: Messages from the Past – Interactive Installation “Memory Phone”
In partnership with the Punctart Association

13.00 -14.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Teodor Dună, Nicoleta Nap
Moderator: Claudiu Komartin

14.00-15.00, “Mihail Sadoveanu” Museum, Iași 
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Tudor Ganea – Povestea lui Mihail Sadoveanu
Guest: Tudor Ganea
Presenter: Doris Mironescu

 14.00-15.00, Museum “G. Topîrceanu”, Iași 
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Alex Tocilescu – Povestea lui George Topîrceanu
Guest: Alex Tocilescu
Presenter: Șerban Axinte

14.00-16.00, “Alexandru Ioan Cuza” University of Iași, Building A, Amphitheatre III.12, Faculty of Letters
Steinar Lone in Dialogue with the Students from the Department of Norwegian
Moderator: Crina Leon

14.00-16.00, Institut Français Iași, “Benjamin Fondane” Hall 
Francophone Identities: Swiss Literature
Guests: writer Catherine Lovey and translators Florica Ciodaru-Courriol and Jean-Louis Courriol
Moderators: Marina Mureşanu Ionescu

14.00-16.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guests: Teodora Matei
Moderator: Dan Doboş
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

14.30-16.00, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Domnica Drumea, Ioan Es. Pop
Moderator: Radu Vancu

16.00-18.00, Cărtureşti Bookstore – Palas Mall Iaşi 
“Mamprenoare scriitoare”
Guests: Ines Dumitriu, Maria Mazilu, Iuliana Sosu
Moderator: Dora Morhan
Event organized in partnership with Mamprenoare

16.00-18.00 , FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Lluís-Anton Baulenas, Evald Flisar, Bogdan Răileanu
With the participation of translators Paula Braga Šimenc and Maria-Sabina Draga Alexandru
Moderator: Bogdan Crețu

17.00-18.00, Pallas Mall Iași 
Reading-show: Îngropându-l pe Gupi by Andrei Ursu
Event organized in partnership with the Iași International Theatre Festival for Young Audience

17.00-18.30, Cinema Museum of the Peasant, “Horia Bernea” Studio, Bucharest 
Jonathan Franzen in Dialogue with Cătălin Ştefănescu
Event organized in partnership with Polirom

18.00-19.30, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Iuri Andruhovici, Augustin Cupșa, Kamila Shamsie
Moderator: Bianca Burţa -Cernat

20.00-22.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”
Meet Veronica Roth
Host: Iulian Tănase
Presenter: Cătălin Sava

Sunday, the 7th of October

10.00-20.00, Casa de Cultură a Sindicatelor
“The Fantasy House”
Marathon Screenings of the Game of Thrones movies
Free entry
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

10.00-11.00, “Doamna Cană” Coffee Shop 
Reading session for children
Guest: Maria Mazilu
Event organized in partnership with Mamprenoare

11.00-13.00, “Moldova” National Museum Complex Iaşi (Palace of Culture), 
“Henri Coandă” Hall
“Meetings of the Logos Club”
Guests: Carl Frode Tiller, Dorina Rusu
Moderator: Serinella Zara

12.00-13.00, “Mihai Codreanu” Museum, Iași (Vila Sonet)
Museum Twinning between the Iași National Museum of Romanian Literature – “Mihai Codreanu” Museum (Vila Sonet) and “Edmond Rostand” Museum (Vila Arnaga), Cambo-les-Bains, France
With the participation of the museographer Béatrice Labat from the “Edmond Rostand” Museum, Vice-President of the National Federation of Memorial Houses and Literary Heritage of France

12.00-13.00, “Constantin Negruzzi” Museum, Hermeziu, Trifeşti Commune
The ”Scriitori de poveste” series
Book launch: Bogdan Răileanu – Povestea lui Constantin Negruzzi
Guest: Bogdan Răileanu
Presenter: Doris Mironescu

12.00-13.30, FILIT House
“Writers in the Centre”
Guests: Eduardo Caballero, Catherine Lovey, Carmen Firan
Moderator: Bogdan Crețu

12.00-14.00, Children’s Palace, Iași 
“The Childhood House”
Guest: Delia Calancia
Moderator: Iulian Tănase
Coordinator: Professor Ilie Constantin Corneliu
Event organized in partnership with the Iași County School Inspectorate

12.00-14.00, “Grigore T. Popa” Centre for Modern Languages ​​and Cultural Integration, Amphitheatre
“The Alecart Meetings” 

Guests: Iulian Ciocan, Augustin Cupșa, Radu Vancu
Moderators: Emil Munteanu, Nicoleta Munteanu

12.00-20.00, FILIT House 
The Museum of Memory: Messages from the Past – Interactive Installation “Memory Phone”
In partnership with the Punctart Association

13.30-15.00, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Andrei Dósa, Benji Horvath
Moderator: Cezar Paul-Bădescu

14.00-15.00, MERU Coffe Shop 
“From festival to festival”
Aller-retour Festival du Premier Roman de Chambéry – FILIT Iaşi
Guest: Jean-Baptiste Aubert
Moderator: Cristina Iliescu
Event organized in partnership with the Institut Français Iași

14.00-16.00, The Community Centre of Unions
“The Fantasy House”
Guests: Ovidiu Crâznic
Moderator: Dan Doboş
Event organized in partnership with “Gheorghe Asachi” County Library of Iași,
“Ion Creangă” Library’s Branch

15.00-16.30, FILIT House 
“Writers in the Centre”
Guests: Marin Mălaicu-Hondrari, Mariana Codruţ
Moderator: Cosmin Perţa

18.00-20.00, “Vasile Alecsandri” National Theatre, Grand Auditorium
“FILIT Evenings”: “The Romanian Literary Coverage”
I. Meet Viorel Ilişoi, Eugen Istodor and Adelin Petrişor
II. The High School Students Award Ceremony for the Most Beloved Book
Presenter: Cătălin Sava

FILIT Exhibitions, 3-7 October

10.00-24.00, FILIT House 
“The Periodic Table of Poetic Elements”
Instalation by Ion Barbu

10.00-17.00, “G. Topîrceanu” Museum, Iași 
“This is What’s Left of the Room”
Transposition of the final sequence from the book Povestea lui George Topîrceanu by Alex Tocilescu (The Iași Literary Museum Press, 2018)
Curators: Diana Lona Leonte, Dora Cană
Exhibition organized in partnership with the Children’s Palace, Iași

10.00-17.00, “Mihail Sadoveanu” Museum, Iași 

“Mihail Sadoveanu – war literature”
Book, photography, documents exhibition about the war experience of the writer Mihail Sadoveanu following his participation in the Balkan War and the First World War
Curator: Lăcrămioara Agrigoroaiei

10.00-17.00, “The History of Romanian Theatre” Collection
“Romanians Travelling Through the World”
Exhibition illustrating the routes of the travels in Europe and Asia of cultural personalities of the 19th and 20th centuries (Titu Maiorescu, Teodor T. Burada, Paul Bujor, Elena Teodorini, Zina de Nory , Agatha Bârsescu, Octav Băncilă etc.)
Curator: Laura Terente

10.00-17.00, “Ion Creangă” Museum, Iaşi (Bojdeuca) 
“Bojdeuca 100 – Place of Remembrance: Regional, National, European”
Photo exhibition that captures the evolution in time of the first literary museum in Romania (Bojdeuca of Ion Creangă), established on the 15th of April, 1918
Curators: Iulian Pruteanu, Corina Mocanu Irimiţă, Oana Melinte
Exhibition organized in partnership with the “Patrimoniu pentru comunitate” Association of Iaşi

10.00-17.00, “Mihai Codreanu” Museum, Iași 
“When Time Flies”
Exhibition of parts of some press articles signed, under various pseudonyms, by Mihai Codreanu
Curator: Beatrice Pantiru

10.00-17.00, “Otilia Cazimir” Museum, Iași 
“Show Report”
Exhibition inspired by the period of time when Otilia Cazimir served as General Inspector of theatres and performances in Moldova
Curator: Indira Spătaru

10.00-17.00 “Mihai Eminescu” Museum Iași, “Zodiac” Hall
“Eminescu’s illustrated lyrical poem”
Exhibition of illustrations from the patrimony of the Iași National Museum of Romanian Literature, made by the graphic artist Leonard Salmen, the first illustrator of Eminescu’s works
Curator: Corina Mocanu-Irimiţă

10.00-17.00, “Mihai Eminescu” Museum, Iași 
“The Story of Vasile Pogor”
Anniversary exhibition dedicated to the member of Junimea, writer and politician Vasile Pogor (1833-1906)
Curator: Andreea Tacu

10.00-17.00, “Constantin Negruzzi” Museum, Hermeziu, Trifeşti Commune 
“Constantin Negruzzi (1808-1868)”
Commemorative exhibition dedicated to 150 years from the death of the writer Constantin Negruzzi
Curators: Iulian Pruteanu, Oana Melinte, Andreea Vlad
Exhibition organized in partnership with “Patrimoniu pentru comunitate” Association of Iaşi

10.00-24.00, FILIT House 
“Story Photography”
Exhibition by Silviu Gheție